3. 1. 2019

Galavečer Grassroots podle Sadílka: Individuální ocenění měla ohlas

Záložník nizozemského PSV Eindhoven a reprezentace do 20 let Michal Sadílek dobře ví, jaké to je uspět v anketě o dorostence roku. Letos už na cenu vzhledem ke svému věku dosáhnout nemůže, ale nominované hráče dobře zná a sám říká, že ho vítězství v anketách vždy hnala kupředu.

V minulých letech kralovalo anketě o nejlepšího staršího dorostence roku trio Dominik Mašek, Václav Černý, Michal Sadílek. Všichni tři v době svých triumfů působili v zahraničí – Mašek v německém Hamburku, Černý v nizozemském Ajaxu a Sadílek v PSV Eindhoven.

I letos jsou mezi kandidáty dva krajánci – Davida Heidenreicha z italské Atalanty Bergamo a Matěje Kováře z anglického Manchesteru United doplňuje plzeňský Tomáš Kepl.

„Kluky znám už dlouho. S Davidem jsem loni působil v reprezentaci do 19 let a s Matějem jsem vyrůstal odmala. Chodili jsme spolu na základní školu do třídy a máme k sobě hodně blízko,“ vypráví vítěz posledních dvou ročníků ankety o nejlepšího staršího dorostence Michal Sadílek.

Ať už cenu získá kterýkoli z trojice výše uvedených, bude to pro něj premiérový triumf. To Michal Sadílek kraloval mezi dorostenci hned čtyřikrát. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším mladším dorostencem (2014, 2015) a dvakrát starším (2016, 2017).

Jak sám tvrdí, v kariéře mu individuální ocenění hodně pomohlo. „Myslím, že to mělo dobrý ohlas i v PSV, když jsem cenu získal. Při prvním vítězství jsem si říkal, že by bylo krásné uspět i v příštím roce. Podařilo se mi to víckrát a každý rok jsem tím získával motivaci vyhrát znovu,“ vzpomíná odchovanec 1.FC Slovácko.

Teď udělal Michal Sadílek, který loni přebíral cenu coby kapitán U19 PSV, krok o stupínek výš. Před vánočními svátky si připsal tři starty za A tým, jeden v Champions League proti milánskému Interu a dva v lize proti Excelsioru a Alkmaaru.

Právě v duelu s AZ vstřelil i svůj premiérový gól v nizozemské Eredivisie, jímž přispěl k výhře 3:1, a teď má jasný cíl. „Chci v následujícím půlroce hrát co nejvíc, ukázat, co ve mně je a pomoci týmu jako třeba proti Alkmaaru,“ přeje si Michal Sadílek. Ve čtvrtek se devatenáctiletý středopolař vrací do Nizozemska a v pátek odlétá s PSV na soustředění do Kataru.

Michal Sadílek do nizozemského klubu odešel již v šestnácti letech. Jak velká to pro něj byla změna? Musel jsem se osamostatnit, i když to mám v povaze, to mi nedělalo problém. Další důležitou věcí byl jazyk. Když jsem tam přišel, uměl jsem anglicky, což mi v začátcích hodně pomohlo, a během prvního roku jsem se naučil základní fotbalové pojmy v holandštině," uvedl Michal.

Po první sezoně jsem si s vedoucím týmu dal za cíl, že bych se chtěl během roku naučit holandsky. Velmi mi pomohl a myslím, že mi to prospělo i do další fáze, kdy jsem se pak stal kapitánem v U19 pod Markem van Bommelem. A teď mi to vlastně taky pomáhá v kabině áčka. Většina hráčů je z Nizozemska a je příjemné, když víte, o čem se hráči baví a můžete do diskuze zasáhnout," prozradil Michal, který si připsal před koncem roku premiéru v Eredivisie i Lize mistrů. 

A na lavičce v roli kouče je již zmíněný Mark van Bommel, bývalý vynikající záložník. 

Mám s ním otevřený vztah, všechno si říkáme upřímně do očí. Když jsem po posledním zápase odcestoval domů, tak mi asi dva dny po Štědrém večeru napsal zprávu, že jsem za poslední půlrok udělal velký pokrok, ale že ví, že umím ještě líp a musím na tom pracovat. Van Bommel je hodně lidský a kamarádský. Vidí nám do hlavy, přesně ví, co jsme chtěli a co jsme zamýšleli. Zároveň chápe, že se chyba může stát," prohlásil Michal o svém současném trenérovi v PSV.