8. 7. 2020

Grassroots trenéři mládeže slaví úspěchy

Grassroots trenéři mládeže sbírají první úspěchy. V Ústeckém kraji například po necelých dvou letech vzkřísili jedenáct oddílů mládeže. „Jsem z toho nadšený a moc jim děkujeme,“ říká Otakar Mestek, vedoucí Úseku Grassroots.

Grassroots trenéři mládeže (GTM OFS) působí v jednotlivých okresech již zhruba dva roky a jsou zodpovědní především za mládežnický a neprofesionální fotbal a klubům a trenérům jsou k dispozici s řešením jejich aktuálních problémů.

„My jim také říkáme zapalovači, jejich hlavní náplní je objíždět kluby ve svém okrese, seznámit se se situací a kompletním servisem radit a pomáhat. A to funkcionářům, rodičům, hráčům, trenérům, ale i učitelům mateřských a základních škol,“ vysvětluje úkol Grassroots trenérů mládeže Otakar Mestek, vedoucí Úseku Grassroots.

V Ústeckém kraji se takto podařilo „zapálit“ hned 11 klubů, které restartovaly mládežnické oddíly nebo je nově založily. „Je úžasné, že se to povedlo již po dvou letech. Jsem za to obrovsky rád. Mládežnické oddíly jsou strašně důležité, pokud je totiž klub nebude mít, do několik let zanikne,“ upozorňuje Mestek.

Restart mládežnického fotbalu je jedním z prioritních úkolů Fotbalové asociace České republiky. „Máme několik klíčových úkolů, tím hlavním je obnovování mládežnických týmů tam, kde nejsou, proto hledáme lidi, kteří chtějí pracovat ve fotbale, a hlavně u mládeže, a těm se snažíme pomáhat,“ potvrzuje Jan Štefko, Grassroots trenér mládeže Ústeckého Krajského fotbalového svazu (ÚKFS).

Důležitá je také spolupráce se školou. GTM OFS navštěvují mateřské a základní školy, kde se snaží zakládat kroužky pohybových aktivit se zaměřením na fotbal. „Chceme v dětech vzbudit především pozitivní emoce. Dětem se v kroužcích líbí a pak přecházejí i do místních fotbalových oddílů,“ říká Štefko.

Vedoucí Úseku Grassroots Mestek si ústeckého úspěchu velice cení. „Pokud by se něco podobného povedlo i v dalších krajích, budeme mít hned o zhruba 140 mládežnických týmů více, což je nádherné číslo. Ústeckým GTM moc děkuji, je to bezvadná parta lidí, táhnou za jeden provaz a jsem rád, že se jim takto daří,“ uzavírá Mestek.

Restart mládežnických klubů v ÚKFS: nově zapsán klub SK Krušnohoří + mládež, Libochovice, Vejprty, Hrob, Slavětín, Lubenec + bambini, přípravka dívek FKUL, nově přípravky v Proboštově + Bambini, Peruc - MP, FK Baník Souš - nově tým dívek, FK Lounky-Chodouny - založena přípravka, Chlumecká sportovní - nově založený klub včetně mládeže, nově se rýsuje restart mládeže v Sokolu Otvice, SAHARA Vědomice - dívky budou hrát soutěž Bambini.