21. 11. 2019

Když fotbal informuje, inspiruje a vzdělává. Ve všech krajích proběhly Grassroots konference

Zástupci Fotbalové asociace České republiky se v období od září do listopadu vypravili do všech čtrnácti regionů, kde ve spolupráci s Krajskými a Okresními fotbalovými svazy (KFS a OFS) pořádali podruhé v historii Krajské Grassroots konference. 

Cílem seminářů bylo účastníky z řad KFS a OFS a zástupce klubů včetně trenérů obeznámit se strategií a projekty FAČR, inspirovat a vzdělávat.

Krajské Grassroots konference znovu proběhly po dvou letech. Celkem tisícovce účastníků přednášeli zástupci oddělení Grassroots, trenérsko-metodického úseku a reprezentačního úseku Fotbalové asociace České republiky.

„Hlavním záměrem je vzájemná inspirace. My účastníky seznamujeme s našimi strategickými záměry a naopak se dozvídáme informace, ať už nápady či problémy, z jednotlivých krajů. Každý region má svá specifika, která se snažíme poskládat ve prospěch českého fotbalu,“ vysvětluje Otakar Mestek, vedoucí úseku Grassroots, a Michal Blažej z téhož oddělení doplňuje.

„Snažíme se konference zlepšovat a posouvat. Osvědčilo se nám propojení s trenérsko-metodickým úsekem, kdy jsou součástí seminářů i vzdělávací témata. Zároveň kvitujeme i spolupráci s reprezentačními kouči, protože chceme trenéry z menších klubů informovat nejen o projektech, ale také o metodice.“

S Grassroots konferencemi začala Fotbalová asociace České republiky v roce 2016, kdy se konala národní konference, která proběhla i o dva roky později. V roce 2017 a letos byly na programu konference krajské, přičemž ty letošní odstartovaly 23. září v Jihočeském kraji a na Vysočině a zakončila je konference v Hradci Králové 18. listopadu.

Na semináře se dostavilo přibližně tisíc zástupců KFS a OFS a klubů včetně trenérů. Nejhojnější účast byla ve Zlínském, a to 220 účastníků, v Královéhradeckém a Středočeském kraji to pak bylo okolo 100 lidí.

„Působení Grassroots trenérů mládeže (GTM) považuji za úžasný projekt, a to zejména pro menší a střední kluby. To, že tyto pozice obsadili lidé, kteří mají zkušenosti z takových celků, dává celému projektu obrovský potenciál. Pokud budou GTM naplno využíváni v menších klubech, určitě to posune celý amatérský fotbal,“ říká Jan Špinka z FC Háje.

 

„Zajímavostí byl třeba projekt Škola v pohybu, který pomohl oživit nejednu nudnou hodinu tělocviku. Za povšimnutí stojí i brankářská škola Daniela Zítky. Velkým oživením byla také účast trenéra Vernera Ličky, který nám na videu ukázal společné fotbalové dovednosti malých dětí s nejlepšími světovými fotbalisty. Jeho přednášku musel hltat snad každý v sále. A trochu nám i poradil, jak by se také mohlo lépe trénovat,“ dodává Tomáš Koníček z TJ Sokol Všechlapy.

V příštím roce 2020 se znovu, již potřetí, bude konat národní Grassroots konference. Krajské Grassroots konference by se pak měly uskutečnit opět za dva roky, tedy v roce 2021.

Proběhly Krajské Grassroots konference