7. 10. 2022

Komuniké z jednání Komise mládeže FAČR ze dne 4.10.2022

Komuniké z jednání Komise mládeže FAČR ze dne 4.10.2022, Praha - Strahov, 10:30 hod.

Účast KM FAČR: Stanislav Duben, Otmar Litera, Pavel Crhan, Petr Zapletal, Tomáš Navrátil, Karel Musil, Tomáš Kubr
Vedoucí grassroots úseku: Mgr. Otakar Mestek
Sportovně technický ředitel: Mgr. Zdeněk Psotka
Předseda ŘKČ: Martin Drobný
Grassroots manažer: Mgr. Michal Blažej
Grassroots poradní sbor: Oldřich Jakubek, Mgr. Radim Zajíc
Sekretář KM FAČR: Roman Vonášek

1) Předseda KM FAČR
Stanislav Duben přivítal přítomné a zahájil samotné jednání KM FAČR.

Obdržel návrh na projednání navýšení počtu míčů na mistrovské utkání mládeže v kategoriích žáků a dorostu (U12 – U19). Důvodem je větší plynulost hry, méně prostojů. KM FAČR doporučuje a doporučí navýšení na 6 míčů, které musí být připraveny do hry. Řešit Rozpisem soutěží jednotlivých KFS a OFS.

Opětovný dotaz na start hráček (dorostenek) za dorostenecký tým chlapců. Na příští zasedání pozvat pana Hendricha z LPO a společně s ním řešit.

V otázce větší a účelné propagace mládežnické kopané (marketing) – jeden z bodů Semináře talentované mládeže v Nymburku.

KM FAČR žádá, aby se případné nedostatky, pochybení, chyby atd., při organizaci a zajišťování mládežnických akcí, turnajů a zápasů řešily nejprve v rámci OFS, KFS a poté s KM FAČR. Není možné a
KM FAČR nesouhlasí s jednáním předsedy OFS Prachatice, který výše uvedené složky opomenul a napsal dopis (stížnost) přímo vedení FAČR. Předseda FAČR není schopen řešit tyto stížnosti, také právě pro tyto případy jsou k dispozici KM OFS, KM KFS stejně tak GTM KFS a OFS.

Licenční manuál – doplnit a nastavit povinnosti klubů v rámci kraje, okresu, podílet se na rozvoji a podpory mládežnické kopané nejen v klubu. Zapojení trenérů z těchto klubů do výběrů, kempů, tréninků apod. Petr Zapletal pověřen přípravou materiálu, která bude předložena k zapracování do manuálu. Připravit na příští zasedání KM.

Také poděkoval organizátorům za uspořádání semináře Bezpečný sport, do budoucna se zamyslet nad možností uspořádat v každém kraji něco obdobného na jednotné (aktuální) téma.

Nařízení ohledně evidence výsledků v přípravkách přes IS. Přináší více nevýhod, bohužel je to jedna z podmínek NSA pro získání dotace. Úkol pro KM FAČR najít a navrhnout řešení. Pokusit se ve spolupráci s IT oddělením FAČR vytvořit návrh na evidenci utkání v těchto kategoriích.

2) Informace Michal Blažej
V jednotlivých krajích proběhnou v říjnu nové turnaje pro II. stupeň ZŠ za účasti hráčů krajských přeborů a níže. Celkem proběhne 22 turnajů za účasti více než 100 škol. Jedná se o nový projekt FAČR pro podporu školního fotbalu. Možnost dalšího posunu turnaje, možnost konání republikového finále za účasti vítězů jednotlivých krajů.

Řídící štáb McDonald´s Cupu rozhodl v ročníku 2022/2023 o zařazení třetí kategorie turnaje. Jedná se o malotřídky, tedy školy pouze s 1.-5. třídou, které budou moct využít v týmu děti ze všech těchto tříd.

Připomněl termín Semináře talentované mládeže, který se bude konat v Nymburku ve dnech 21. - 23.11 2022. Nyní intenzivní příprava programu.

3) Informace Otakar Mestek
V pátek 30.9.2022 se konalo on-line setkání Grassroots úseku, sportovního ředitele s GTM KFS a GTM OFS. Podařilo se dokončit nové smlouvy pro GTM KFS, ještě probíhají jednání ohledně obměny vozidel, předpoklad je v průběhu příštího roku. Stále v řešení nástup nového GTM KFS v Plzeňském kraji. Nový trenér by měl začít pracovat od 1.11.2022.

Společně s M. Blažejem se účastnili 13. UEFA Grassroots konference v Madridu. Jedním z cílů UEFA je nastavení/aktualizace strategického plánu a jeho dodržování. Byl představen nový směr v rozvoji fotbalu v oblasti Grassroots, 4 hlavní oblasti (players - hráči, environment - prostředí, game - hra a workforce – pracovníci. Pro jednotlivé asociace jsou vybráni mentoři, kteří navštíví všechny členské státy a během třídenní inspekce kontrolují aktuální stav a nastavení asociace, poté každý rok vyhodnocování aktuálního stavu dle možností každé asociace, ne dle nastavených tabulek a hodnot jednotlivých kritérií.

Projekt Pomoc Ukrajině – klubům jsou zasílány finance, dle doložených dokumentů.

Poděkoval organizátorům za uspořádání a průběh Semináře Bezpečný sport a týmová dynamika, který se konal 19.9 2022 v Praze.

Informoval o změně na pozici manažera sociálních projektů a udržitelnosti – od 1. 10.2022 nahradil pí. Michaelu Veselou p. Lukáš Doležal.

4) Akce a turnaje Komise mládeže FAČR – sekretář KM FAČR
Sekretář KM FAČR informoval o Memoriálu Vladimíra Betky, který se konal v Pardubickém kraji ve dnech 20. - 21. 9. 2022, místem konání byla Třemošnice. Po zkráceném ročníku si postup na republikové finále zajistily čtyři výběry. Samotný turnaj, kdy každý hrál s každým, přinesl následující pořadí:
1. OFS Praha -východ
2. OFS Klatovy
3. OFS Náchod
4. MěFS Brno

Prvním kolem odstartovala Mezikrajská soutěž žáků (U13+U14). Rozpis podzimní části v příloze.
Memoriál Vlastislava Marečka – příprava na semifinálové skupiny, složení skupin:
Skupina A – SK Slavia Praha, FC Baník Ostrava, SK Dynamo České Budějovice, Slezský FC Opava
Skupina B – FK Pardubice, Fotbalový club Zlín, Viktoria Plzeň, MFK Karviná
Skupina C – AC Sparta Praha, FC Zbrojovka Brno, FC Slovan Liberec, FKM Vysočina Jihlava
Skupina D – FC Hradec Králové, SK Sigma Olomouc MŽ, FK Mladá Boleslav, FC Slovácko

KM FAČR jednohlasně schválila konání tradičních turnajů o pohár předsedy.
Konkrétně, Pohár předsedy Řídící komise pro Moravu (ŘKM) a Pohár předsedy Řídící komise Čechy (ŘKČ). Oba se uskuteční v termínu 20. - 21.1.2023. Pohár ŘKČ se odehraje tradičně v Chebu a Pohár ŘKM v Hluku.

KM FAČR mimořádně schválila finanční podporu pro dva mládežnické turnaje, které se budou konat ještě v letošním roce. Prvním je tradiční turnaj, Memoriál dr. Václava Jíry, letos bude již 30. ročník. Druhý turnaj je u příležitosti oslav 17. listopadu – O pohár města Prahy.

Planeo Cup – odehrány utkání 1. a 2. předkola, celkem 184 turnajů v období od 6. – 29. 9 2022. V době od 4. – 20.10.2022 bude odehráno 48 kvalifikačních turnajů, z kterých vždy vzejde 24 týmů pro finálové turnaje. Losování finálových turnajů bude v lednu 2023, přesný termín později. Je třeba poděkovat všem KFS, především předsedům jednotlivých krajů, kteří finančně, a to významně, podpořili tento mládežnický turnaj.

5) Různé
Z. Psotka – požádal KM FAČR o řešení situace v kategorii mladších žáků. Sjednotit soutěže v Čechách a Moravě, připravit na zasedání do Uherského Brodu, kde budou i předsedové KM KFS. Další úkol je připravit nový model turnaje pro mladší dorost v kraji, který byl letos rozehrán po názvem O pohár Josefa Šurala.
Pavel Crhan – návrh, dotaz na možnost povolení sdruženého startu více kubů, tři a více klubů.
O. Litera – požádal, zda by bylo možné otevřít otázku možnosti startu hráčů U15 za U14. Nyní není povoleno, dříve byla možnost na základě soupisky. Sportovní ředitel bude jednat s oběma předsedy Řídících komisí v Čechách a na Moravě.

6) Příští zasedání Komise mládeže FAČR (v rámci Semináře talentované mládeže)
21. nebo 22. 11. 2022, Nymburk (den a čas bude upřesněn)

Složka dokumentů:

Komise mládeže 10/2022