22. 11. 2019

Patron Trpišovský: McDonald’s Cup nahrazuje absenci „fotbalu za barákem“

Dnes se Slavií uchvacuje Evropu v Lize mistrů, suverénně vládne českému fotbalu a v očích většiny expertů je aktuálně nejlepším trenérem v zemi. 

Jindřich Trpišovský však ve všem shonu stíhá věnovat svůj čas i McDonald’s Cupu a je patronem 23. ročníku. Úspěšný stratég považuje turnaj za lákadlo, které může děti v dnešním příležitostmi nabitém světe přitáhnout k fotbalu.

Spousta zážitků, krásných cen či akcí, jakou byl například výlet posledních vítězů McDonald’s Cupu do Milána. V tom vidí Trpišovský přínos turnaje pro samotné fotbalisty a fotbalistky. Tím ale jeho výčet nekončí. „Hlavně už jen to, že se mohou McDonald’s Cupu účastnit a potkávat se,“ těší ho.

„Myslím, že jsem poslední generace, která vyrůstala za barákem a svoje dětství strávila fotbalem, hokejem. Těch lákadel je dneska hrozně moc a my ten fotbal musíme na těchto úrovních dělat fakt zajímavý, aby to děti vůbec dělaly. Tahle akce k tomu pomáhá. Je to jedna z vlajkových lodí,“ chválí Trpišovský největší turnaj pro děti na základních školách.

I proto slávistického kouče těší, že může turnaji propůjčit svoji tvář. „Jsem za to moc rád, obzvlášť, když se podívám, jací patroni tady byli přede mnou,“ poukazuje na řádku významných osobností, které McDonald’s Cup zaštitovaly v minulých letech. Patří k nim Tomáš Rosický, Vladimír Šmicer, Petr Čech i Pavel Nedvěd. „Já jsem ale rád i proto, že držíme s Vláďou Coufalem slávistickou vlajku, kterou předtím zdvihli Jarda Zmrhal a Honza Bořil.“

Dnes si o třiačtyřicetiletém stratégovi povídá fotbalová veřejnost po celé Evropě. Pár roků zpátky by přitom bývalému provoznímu restaurace zrovna zářnou budoucnost moc lidí nepředpovídalo.

Známá jsou Trpišovského angažmá v Měcholupech i profesionální začátky v Žižkově, kdy s hráči kvůli finančním potížím trénovali v zimě v parku. Přes Liberec se pak dostal až do Slavie. Než se ale prokousal k mužům, první krůčky musel udělat právě v mládeži. „V Kolíně, na Xaverově, Čechie Karlín. Tam jsem ve dvaadvaceti letech začínal. Ta cesta byla neuvěřitelnější a neuvěřitelnější,“ vzpomíná.

„Já jsem nikdy velký fotbal nehrál, a o to jsem to měl těžší. Ale myslím, že právě tahle cesta z vás udělá lepšího trenéra, protože musíte neustále něco dokazovat, a to vás posouvá dál,“ motivuje úspěšný taktik.

Trpišovský: Žasnu, kam se McDonald’s Cup posunul

McDonald’s Cupem prošla početná řada výtečných fotbalistů, včetně současných reprezentantů. Turnaj však není dobrá startovní plocha jen pro budoucí fotbalisty, ale i pro trenéry. Vždyť i sám Jindřich Trpišovský před lety žáčky v „mekáči“ vedl. „Já jsem McDonald’s Cup zažil před 16, 17 lety, když jsem na jedné z pražských škol dělal sportovní třídy. Teď koukám s otevřenou pusou, kam se to celé posunulo. Je úžasné, že se na této úrovni taková akce pořádá, speciálně pro samotné kluky.“

Stojí si za tím, že talent nemusí být zákonitě spojený s velkými školami, které jsou zaštítěné špičkovými kluby. Důkazem ostatně budiž i vítěz uplynulého ročníku – ZŠ Sluneční ze Šumperka. „I ti malí můžou vždycky velkého porazit,“ zdůraznil Trpišovský.

„Na sportu je krásné, že nikdy předem nevíte, kdo vyhraje. Někdy se dá i prohrát, když do toho dáte všechno. Důležitý je pocit soutěživosti. Vyhrát může jenom jeden, ale ten pocit toho, že se vydáte ze všeho, taky stojí za to.“

Právě tvrdá práce a píle, to jsou podle trenéra Slavie spolu s talentem klíčové charakteristiky, jimiž se musí budoucí hvězdy pyšnit. „Těch cest na vrchol je hodně. Někdo projde akademiemi, ale třeba zrovna druhý letošní patron Vláďa Coufal mi vyprávěl, jak si prošel po dorostu 1.A třídou a místo na hřišti běhal po horách s medicinbalem. Ten to pak musel všechno dohánět později,“ líčí.

A co by měli fotbaloví nadšenci udělat, aby se dostali třeba konkrétně do jeho mančaftu? „Začít co nejdříve. V raném věku si děti snadno všechno osvojují. Informace, pohybový rozvoj, cit pro hru, pro míč – všechno sají jak houba. V mladších letech je to třikrát, čtyřikrát efektivnějších než u dospělých.“

„Pokud prošvihnete tenhle věk, šance na úspěch ve velkém fotbale rapidně klesá. Tenhle věk je nejdůležitější. Pohybový rozvoj ve spojení s míčovou technikou. Ovládání míče v pohybu, to jsou věci, který když v začátcích propásnete, tak už je nedoženete,“ dodal Jindřich Trpišovský.

Více o McDonald’s Cupu najdete zde.