4. 12. 2020

Seminář talentované mládeže proběhl on-line formou

Fotbalová asociace České republiky uspořádala tradiční seminář pro trenéry mládeže. Kvůli pandemii koronaviru se tentokrát uskutečnil on-line formou prostřednictvím webového rozhraní a komunikačních aplikací.

Seminář talentované mládeže hostí každý rok sportovní středisko v Nymburce. Kvůli omezením v souvislosti s pandemií koronaviru se tentokrát musel uskutečnit jinak, než jsou mládežničtí trenéři zvyklí.

„Současná složitá doba nám neumožnila uskutečnit tento tradiční seminář ve sportovním centru v Nymburku, nicméně my jsme nechtěli trenéry, kteří s mládeží pracují, připravit o toto každoroční setkání, inspiraci a sdílení myšlenek a nových trendů, a proto jsme seminář uspořádali alespoň on-line formou,“ vysvětluje Michal Blažej, grassroots manažer a organizátor celé akce.

Seminář se živě streamoval ze sídla Fotbalové asociace České republiky, přihlášení trenéři mládeže však nebyli ochuzeni ani o interakci, prostřednictvím komunikační aplikace mohli pokládat dotazy a přednášející jim na ně odpovídali.

„Tato on-line forma pro nás byla novinkou, ale zároveň výzvou. Troufáme si říct, že vše proběhlo perfektně a že to pro trenéry bylo obohacující, inspirující a že to pro ně byl smysluplně strávený čas. Nicméně doufáme, že za rok se s nimi na tomto semináři již uvidíme osobně opět v Nymburce,“ doplnil Blažej.

 

Průběh semináře si pochvalovali i samotní přednášející z řad trenérů. „Jsem nadšený, jakým způsobem jsme schopni seminář provést. A to formou, jakou jsme si před rokem ani nedokázali představit. Tento způsob vzdělávání má podle mého velkou budoucnost,“ svěřil se Verner Lička z Úseku trenérů FAČR.

Na on-line seminář se přihlásilo přibližně 500 mládežnických trenérů. Témata byla různá, mluvilo se o Lince bezpečí pro děti a mládež, novinkách v systému XPS, společných herních principech, hodně rezonovalo například téma hry bez míče mimo těžiště hry.

Reprezentační trenéři kategorií U15 až U20 společně rozebrali vybrané situace z utkání českého národního týmu do 16 let proti Německu a poukázali na to, jak konkrétní herní zásady přenést do tréninkového procesu. Závěr semináře byl určen menším diskuzním skupinám, v nichž si přihlášení vyměňovali své postřehy, zkušenosti a názory.

„Témat byla samozřejmě obrovská spousta, ale určitě bych dvě zásadní zmínil. Tím prvním je to, že by se v tréninku měly objevovat věci, které se vyskytují i v utkání. Druhým významným tématem je, abychom si všímali hráčů, kteří zrovna nejsou v těžišti hry, tedy tam, kde zrovna není míč. Tam bychom na hráče měli být pozorní a tam bychom je měli koučovat. Ze semináře mám celkově velice pozitivní pocit, byla to moc příjemná zkušenost,“ uvedl David Holoubek, trenér národního týmu do 18 let.

Seminář talentované mládeže 2020