3. 12. 2021

Seminář talentované mládeže se zaměřil na analýzu

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) uspořádala tradiční seminář pro trenéry mládeže. Obvykle se koná v Nymburce, druhým rokem po sobě byl kvůli pandemii koronaviru online formou prostřednictvím webového rozhraní a komunikačních aplikací.

Stejnou formou se Seminář talentované mládeže uskutečnil i loni, ovšem i letos měl vysokou úroveň a jeho aktéři si seminář pochvalovali.

„Je dobře, že seminář existuje a má svou tradici, kterou si vybudoval. Tentokrát se ovšem trenérská rodina fotbalové asociace sešla bohužel opět videokonferenčně, a ne osobně v Nymburce. Přesto jsme se mohli pobavit o nejnovějších trendech, výměně zkušeností reprezentačních trenérů, trenérů mládeže na různých úrovních, grassroots trenérů z okresů a krajů a dalších. Snahou tohoto semináře totiž není jen trenérská odbornost, ale určitá pospolitost,“ říká předseda FAČR Petr Fousek.

Na letošní Seminář talentované mládeže se přihlásilo okolo 550 trenérů za všech úrovní. Snahou však bylo dostat zajímavý a nabitý program k co nejširšímu fotbalovému publiku. Prostřednictvím živého veřejného přenosu na webových stránkách fotbalové asociace tak mohl přednášky a diskuze sledovat kdokoliv.

„Díky tomu se mohli setkat trenéři všech klubů v České republice a mohli poslouchat zástupce fotbalové asociace, jako jsou například Verner Lička, Antonín Plachý, Karel Poborský nebo trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý, případně trenéři mládežnických reprezentací, což je pro trenéry z klubů perfektní zkušenost a možnost, jak se zase obohatit a třeba i trošku vzdělat,“ vysvětluje Michal Blažej, grassroots manažer FAČR.

Debaty na téma kreativní hráč se zúčastnil i trenér reprezentačního A-týmu Jaroslav Šilhavý. „Mě tyto diskuze také obohacují a jsem rád, že se toho mohu zúčastnit a mohu sdílet informace a zkušenosti, které jsme všichni za dobu trénování získali. Takové diskuze jsou přínosné pro všechny trenéry,“ podotýká Šilhavý.

Celým seminářem rezonovalo téma, které proniklo snad do všech bodů programu. Tím tématem byla analýza. „Analýza by měla být hlavní náplní současnosti. Měli bychom analyzovat jak tréninky, tak zápasy. V analýze tréninků nejdeme jen po organizaci, ve smyslu kolik strávíme minut v tréninku, ale i jaké jsou tam detaily, jestli cvičení, která v tréninku děláme, mají opravdu reálný základ ve hře, nebo jestli jsou to věci umělé, i když jsou třeba tradiční a dělají se dvacet třicet let. Ale pokud chceme jít dál, nemůžeme opakovat to, co jsme dělali dvacet třicet let,“ upozorňuje Antonín Plachý, vedoucí Úseku trenérů FAČR.

„Zazněla tady spousta podnětů, ale důležité je, že se v jeden den na jedné platformě potkali trenéři přípravek až po Jardu Šilhavého, trenéra reprezentačního áčka, že měli šanci navzájem diskutovat problémy, situace z tréninku, věci jejich denní potřeby. Trenéři tady mohli získávat rady, zkušenosti, návody, pomoc od fotbalové asociace, a tak by to mělo být,“ uzavírá Karel Poborský, ředitel Oddělení elitní mládeže FAČR a vedoucí Úseku akademií FAČR.

MATERIÁLY ZE SEMINÁŘE KE STAŽENÍ ZDE

 

KOMPLETNÍ ZÁZNAM ZE SEMINÁŘE

Seminář talentované mládeže 2021