9. 1. 2022

Střídání Adama Hložka? Hezký pocit, ale mám co dohánět, řekl Karabec

První místo mezi mladšími dorostenci, další rok druhé místo mezi staršími dorostenci a nyní vítězství. Záložní Adam Karabec se stal za rok 2021 nejlepším dorostencem českého fotbalu. Ocenění převzal během nedělního 20. FORTUNA Galavečeru Našeho fotbalu. 

Adam Karabec skončil ve stejné kategorii v roce 2020 na druhém místě za svým parťákem z pražské Sparty Adamem Hložkem. Tentokrát už se ale jeden z nejtalentovanějších současných fotbalistů v Česku uspěl a anketu vyhrál. Navázal tak na rok 2019, kdy se stal nejlepším mladším dorostencem.

„Za ocenění jsem určitě rád a hrozně moc si toho vážím, protože to je velká cena a vyhrála ji velká jména. Budu se snažit jít v jejich stopách a ukázat to, co umím,“ řekl Adam Karabec krátce poté, co převzal ocenění. 

„Pocit je to hezký, že střídám na prvním místě zrovna Adama Hložka, ale mám do něj ještě dost daleko a mám co dohánět,“ uvedl Karabec po převzetí ocenění na závěr slavnostního večera. Osmnáctiletý talent se vloni napevno zabydlel v kádru A-týmu Sparty a za rok 2021 si připsal 33 ligových startů, v nichž vstřelil pět branek.

S Letenskými si na podzim zahrál skupinu Evropské ligy, zároveň patří do kádru české reprezentační jednadvacítky. V jejím dresu má na svém kontě deset startů a jeden gól. v roce 2021 odehrál v dresu Lvíčat devět utkání včetně tří startů na evropském šampionátu ve Slovinsku. Svůj jediný dosavadní gól za jednadvacítku dal v listopadu při prohře 1:3 v Anglii z penalty. Talent českého fotbalu sní o tom, že jednou oblékne i dres seniorského národního týmu.

„Sen každého hráče je dostat se do reprezentace a nejsem určitě výjimkou. Bylo by to krásné jednou si za národní tým zahrát,“ doplnil talentovaný ofenzivní záložník.

 

Mezi mladšími dorostenci uspěl další sparťanský fotbalista a opora reprezentace do 16 let Daniel Rus. „Je to skvělý pocit, moc si toho vážím a všem moc děkuji. Kdybych šel ve stejných nebo podobných stopách, jako Adam Hložek nebo Adam Karabec, tak by to bylo skvělé a vůbec bych se nezlobil. Chtěl bych poděkovat všem z Roztok i na Spartě, protože mi všichni kdysi pomohli s přechodem do Sparty,“ uvedl patnáctiletý útočník, který přišel v deseti letech do pražské Sparty právě ze zmíněných Roztok, kde s fotbalem začínal.

V kategorii talent roku mezi fotbalistkami uspěla hráčka 1. FC Slovácko Lucie Jelínková, která zvítězila před svou týmovou spoluhráčkou Sabinou Střížovou a třetí Klárou Ducháčkovou ze Sparty.

„Celé ocenění patří mému tátovi, který byl mým prvním trenérem. Moc si vážím toho, co pro mě s mamkou udělali,“ uvedla během přenosu Lucie Jelínková.

V trenérských anketách obhájil loňské prvenství trenér ženské reprezentace Karel Rada, který se tak z titulu nejlepšího trenéra ženského fotbalu raduje již celkově popáté. „Za devatenáct let v profesionálním fotbalu toho zažil tolik, že může získané zkušenosti všem svěřenkyním předávat a těžit z toho,“ uvedla během přenosu dcera Karla Rady Adéla, která převzala ocenění místo vítězného otce, který se nemohl galavečeru zúčastnit ze zdravotních důvodů.

Mezi futsalovými trenéry tentokrát uspěl kouč SK Interobal Plzeň Marek Kopecký, jenž za sebou nechal i reprezentačního kouče Tomáše Neumanna. „Zkušenosti přímo z palubovky z dob hráčské kariéry jsou neocenitelné, protože se dokážu vcítit do hráčů mnohem lépe. Je to k nezaplacení,“ prohlásil sedminásobný mistr futsalové ligy Kopecký.

Záznam celého slavnostního Galavečeru můžete sledovat zde. Česká televize odvysílá záznam ze slavnostního vyhlášení 19. ledna od 20:15 na programu ČT sport. Přehled všech nominovaných najdete zde a kompletní souhrn výsledků jednotlivých anket zde

"Považuji galavečer za povedený a myslím, že to bylo důstojné vyvrcholení té dvacetileté tradice. Chci poděkovat všem za podporu, zejména společnosti Fortuna, která podpořila šekem seniorský fotbal a obecně podporuje naše aktivity v této oblasti. A také pogratulovat všem oceněným," uvedl po slavnostním vyhlášení předseda FAČR Petr Fousek.