9. 1. 2023

Ve čtvrtek 12. ledna se uskuteční PUMA Galavečer Našeho fotbalu

Fotbalová asociace České republiky bude ve čtvrtek 12. ledna od 18 hodin ve Společenském centrum Trutnovska v rámci PUMA Galavačeru Našeho fotbalu udělovat každoroční ocenění. Své ceny si odnesou nejlepší hráči a trenéři v kategoriích mládežnického, ženského i neprofesionálního fotbalu za kalendářní rok 2022.

První slavností vyhlášení anket se uskutečnilo v roce 2002 pod názvem Galavečer neprofesionálního fotbalu. Ten se později přejmenoval na Galavečer Grassroots fotbalu a za cíl měl sjednotit do té doby roztříštěné ankety. Předchozích dvacet ročníků galavečera se uskutečnilo v prostředí pražského paláce Žofín.

„Vyhlášení za rok 2022 bude v tomto směru poprvé trochu jiné. Premiérově se setkáme jinde než na Žofíně. Po dvacetileté etapě vyhlašování v Praze jsme se rozhodli, že chceme přiblížit vyhlašovaní anket amatérského fotbalu do regionů a putovat po jednotlivých krajích republiky. Využili jsme proto naprosto cílené pozvání a vyrazíme do Trutnova, města Královehradeckého kraje, který má s podobnými akcemi na krajské úrovni již bohaté zkušenosti,“ říká předseda FAČR Petr Fousek.

Vyhlašování jednotlivých anket má pochopitelně již dlouholetou tradici a během dvaceti let svého konání získala ocenění celá řada sportovců, která se stala postupně významnými osobnostmi fotbalu, futsalu nebo plážového fotbalu. Nejlepším starším dorostencem se stal hned v prvním ročníku ankety v roce 2002 například Martin Latka. Stejné ocenění pak získali Marek Suchý, Tomáš Necid, Václav Kadlec, Adam Hložek nebo naposledy za rok 2021 Adam Karabec.

Anketa pamatuje také hned několik mnohonásobných vítězů. Rekordmanem je futsalový reprezentant Michal Seidler, který ovládl anketu nejlepšího futsalisty hned osmkrát. Velmi úspěšný je pak také Karel Rada, ten se stal pětkrát nejlepším trenérem ženského fotbalu. Shodou okolností jsou oba mezi nominovanými i v anketách za rok 2022.

V nejprestižnější a velmi sledované anketě Nejlepší hráč, která se uděluje starším dorostencům, vyhraje jeden z trojice Lukáš Ambros (VfL Wolfsburg), Lukáš Mašek (FK Mladá Boleslav) nebo Daniel Samek (US Lecce). Na cenu Vlastislava Marečka pro Talent roku byli nominováni mladší dorostenci Ondřej Penxa (AC Sparta Praha), Samuel Pikolon (SK Slavia Praha) nebo Daniel Rus (AC Sparta Praha).

Galavečer

21. ročník galavečera bude stejně jako v loňském roce moderovat Jiří Pelnář. O hudební doprovod se postará Pajky Pajk Quartet Martina Kumžáka a zazpívá zpěvačka Dasha. Ocenění budou vítězům jednotlivých anket předávat například předseda FAČR Petr Fousek, generální sekretář FAČR Michal Valtr nebo trenéři Miroslav Beránek a Jan Suchopárek.

Česká televize připraví z celého galavečera kompletní záznam, který bude odvysílaný na stanici ČT Sport v pondělí 16. ledna od 20:20.

Nominace na 21. PUMA Galavečer Našeho fotbalu

Fotbal – Nejlepší hráč roku – starší dorostenec Fotbal – Talent roku – mladší dorostenec
Lukáš Ambros (VfL Wolfsburg) Ondřej Penxa (AC Sparta Praha)
Lukáš Mašek (FK Mladá Boleslav) Samuel Pikolon (SK Slavia Praha)
Daniel Samek (SK Slavia Praha) Daniel Rus (AC Sparta Praha)
   
Ženský fotbal – Talent roku Ženský fotbal – Trenér roku
Lucie Bendová (SK Slavia Praha) Michal Kolomazník (SK Slavia Praha)
Sabina Střížová (1. FC Slovácko) Karel Piták (SK Slavia Praha)
Andrea Švíbková (AC Sparta Praha) Karel Rada (reprezentace A)
   
Fotbal - Trenér roku - mládež muži Futsal – Talent roku
Vladimír Chaloupka (FC Zbrojovka Brno) Adam Knobloch (SK Interobal Plzeň)
Petr Strnad (FK Šumperk) Jaroslav Zápotocký (FC Rapid Ústí nad Labem)
Jiří Šulc (FK Turnov) Jiří Zápotocký (FC Rapid Ústí nad Labem)
   
Futsal - Nejlepší hráč roku Futsal – Trenér roku
David Drozd (FK Chrudim) Martin Brůna (reprezentace U19)
Michal Seidler (SK Interobal Plzeň) Martin Dlouhý (FC Rapid Ústí nad Labem)
Ondřej Vahala (SK Interobal Plzeň) Marek Kopecký (SK Interobal Plzeň)
   
Další ankety: Doprovodné ankety:
Ženský fotbal – Trenér roku mládeže Grassroots sociální akce roku 2022
Plážový fotbal – Hráč roku, Hráčka roku Grassroots akce roku 2022